fader1 fader2 fader3

Aktualności

Bez porozumienia po kolejnym spotkaniu DG LP

Dodany: 19-09-2019

W dniu wczorajszym – 18.09.2019 - odbyło się spotkanie w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych poświęcone zasadom sprzedaży drewna na lata 2020/21. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji branżowych oraz zaproszone firmy drzewne. Tym razem spotkanie odbyło się bez udziału przedstawicieli ministerstw i innych instytucji rządowych.
więcej...

W dniu wczorajszym – tj. 18.09 - odbyło się spotkanie w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych poświęcone zasadom sprzedaży drewna na lata 2020/21.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji branżowych oraz zaproszone firmy drzewne. Tym razem spotkanie odbyło się bez udziału przedstawicieli ministerstw i innych instytucji rządowych.

Lasy Państwowe przedstawiły swoją propozycję zasad sprzedaży drewna, która w niczym nie różniła się od ostatniej propozycji z początku września.

Przypominamy:
- podział puli drewna 80:20
- historia od stycznia 2017 do 30 czerwca 2019
- brak kryterium geografii
- brak kryterium kupieckiego
- brak wadium w pierwszym etapie, a w drugim wadium na poziomie: ilość zamawianego surowca x 5 zł
- jedna, skonsolidowana, umowa roczna
- cena minimalna minus 2%
- cena górna wyniknie z ofert złożonych przez firmy
- cena rażąco wysoka będzie odrzucana

Nasuwa się pytanie, co to jest cena rażąco wysoka? Otóż z wypowiedzi leśników będzie to cena  max z ostatnich 24 miesięcy danego sortymentu jaka wystąpiła na e-drewno.

Czy będzie to cena średnia, czy też w inny sposób liczona tego nam nie powiedziano. Wciąż trwają analizy.

Nasze oczekiwania zostały przedstawione przez Prezydenta Izby, Marka Kubiaka i wciąż są niezmienne.

Wszyscy przedstawiciele przemysłu drzewnego naciskali, podając konkretne przykłady z rynków, na obniżenie cen wyjściowych na każdym etapie. Lasy Państwowe zaproponowały możliwość ewentualnej obniżki cen wyjściowych, ale przy jednoczesnym braku limitu ceny górnej i aukcjami dwa razy w roku.

W związku z brakiem porozumienia w dalszym ciągu wciąż podtrzymujemy gotowość do pikiety w dniu 4 października w Warszawie, początek o godzinie 11:00, przed Kancelarią Premiera, Aleje Ujazdowskie.
Wszystkich tych, dla których propozycje lasów Państwowych są nie do zaakceptowania prosimy o jak najliczniejszy udział w pikiecie. Jeśli jej nie poprzecie i nie przyjedziecie, oznaczać to będzie brak jakichkolwiek szans na zmiany.
Już dziś o przesyłanie deklaracji uczestnictwa w demonstracji. Prosimy o przesyłanie na adres biura nazwy firmy i liczby osób, które będą obecne w Warszawie.
W pikiecie będzie uczestniczyć szeroka reprezentacja firm drzewnych z różnych organizacji branżowych. Prosimy o Państwa uczestnictwo, działamy w Waszym interesie i bez Waszego udziału nie osiągniemy sukcesu.

Prosimy o dalsze rozpowszechnianie informacji o pikiecie tak, aby trafiła do wszystkich przedsiębiorców naszej branży, których znacie.  Liczymy również na ich współpracę.

Deklaracje prosimy przesyłać na adres biuro@przemysldrzewny.pl do dnia 2 października br.

W pozdrowieniami,

Biuro Izby

Targi DREMA, Furnica, Sofab 2019 – podsumowanie

Dodany: 17-09-2019

Targi DREMA, Furnica, Sofab 2019 – [podsumowanie] Po czterech intensywnych dniach targi DREMA, Furnica i Sofab 2019 dobiegły końca. Pomimo niekorzystnych czynników, udało się zorganizować wystawę na światowym poziomie, która swoim rozmachem i różnorodnością udowadnia, że przemysł drzewny i meblarski w Polsce mają się dobrze!
więcej...

Targi DREMA, Furnica, Sofab 2019 – podsumowanie

Po czterech intensywnych dniach targi DREMA, Furnica i Sofab 2019 dobiegły końca. Pomimo niekorzystnych czynników, udało się zorganizować wystawę na światowym poziomie, która swoim rozmachem i różnorodnością udowadnia, że przemysł drzewny i meblarski w Polsce mają się dobrze!

W sercu Wielkopolski swoją flagową ofertę zaprezentowało blisko 600 wystawców (w ramach targów DREMA: 490 wystawców - 400 z Polski i 90 z zagranicy; w ramach targów Furnica i Sofab: 95 wystawców - 57 z Polski i 38 z zagranicy). Efektownie zaaranżowane stoiska zajęły łącznie 28 700 m2 (DREMA – 25 000 m2, Furnica i Sofab - 3 700 m2 powierzchni wystawienniczej). Ekspozycja nowoczesnych maszyn, specjalistycznych urządzeń i narzędzi przyciągnęła do Poznania 15.450 zwiedzających profesjonalistów.

W trakcie bloku targów DREMA, Furnica, Sofab 2019, trwających od 10 do 13 września br. można było śledzić najnowsze trendy w przemyśle meblarskim oraz branży obróbki drewna. Zwiedzający odkrywali potencjał nowoczesnych rozwiązań i zgłębiali wiedzę dzięki imponującej ofercie wydarzeń towarzyszących. Warto było wypatrywać dwudziestu produktów nagrodzonych prestiżowym Złotym Medalem MTP, 16 kreatywnych stoisk, za które wystawcy otrzymali wyróżnienia Acanthus Aureus oraz kilkudziesięciu nowości rynkowych.

Trzy fabryki na żywo

Atutem targów DREMA, Furnica i Sofab jest możliwość zobaczenia maszyn w ruchu. Taką szansę, poza poszczególnymi stoiskami wystawców, stworzyły trzy przestrzenie specjalne, które na czas trwania targów zamieniły się w pokazowe fabryki, prezentując nowoczesne technologie, rozwiązania i maszyny do obróbki drewna. Projekty: Drema Dzieciom, Innowacyjna Kuchnia oraz Tapicernia 4.0 to również strefy edukacyjne, które pozwoliły gościom targów na zapoznanie się z technologiczną stroną procesu produkcji mebli.

W ramach strefy Globalna Innowacja w Kuchni – firma InfoTEC CNC wraz z partnerami (Abrys System, Blum, Frontres, ICA, ITA Tools, Kronospan, Lamello, Schilsner, Drew-Met) zaprezentowali kompleksowy, globalny proces projektowania i produkcji mebli na wymiar. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak wszechobecna cyfryzacja wpływa na procesy produkcyjne mebli na wymiar oraz jakie stwarza możliwości rozwoju i zwiększania sprzedaży. Zobaczyli także kierunek zmian panujący we wzornictwie oraz przekonali się, jak duże znaczenie przy projektowaniu kuchni ma ergonomia. Mieli również możliwość poznać tajniki wiedzy dotyczące sposobów dobierania dekorów, struktur płyt meblowych, oklein oraz różne alternatywne możliwości ich zastosowania.

Z kolei Tapicernia 4.0 to strefa z gotowymi, nowoczesnymi i zautomatyzowanymi rozwiązaniami służącymi powstawaniu mebli tapicerowanych. Oprócz InfoTEC CNC – firmy koordynującej fabrykę, w strefie zaprezentowano również produkty takich firm jak: Allcomp, Amatec, ITA Tools, Kronospan, PUREKO, Ramaro, TopSolution, Woodinspector.

Podczas wydarzenia Drema Dzieciom można było obserwować proces powstawania mebli dziecięcych od projektu aż po finalne produkty. W akcję zaangażowały się polskie firmy zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi Do Obróbki Drewna DROMA. Warto podkreślić, że wszystkie meble i akcesoria wyprodukowane w ramach akcji Drema Dzieciom są przekazywane na cele charytatywne do potrzebujących wsparcia Domów Dziecka czy Fundacji.


Dwa ważne kongresy

Czymże byłaby ekspozycja bez stworzenia uczestnikom możliwości podnoszenia wiedzy i prób udzielenia odpowiedzi na wiele pytań, nurtujących branżę drzewną i meblarską?

Podczas drugiego dnia targów DREMA, FURNICA i SOFAB odbył się IV Ogólnopolski kongres meblarski „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska” zorganizowany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Tematem przewodnim spotkania były rynki perspektywiczne, które są szansą na dalszy dynamiczny rozwój polskiej branży meblarskiej. W kongresie wzięła udział m.in. Jadwiga Emilewicz – To ważny sektor naszej gospodarki dlatego został wpisany do Strategii Premiera Morawieckiego na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Już dziś polskie meble są oceniane jako dobre pod względem designu, jakości i konkurencyjne cenowo, ale jeśli chcemy, aby meble „made in Poland” były wysokomarżowe, muszą być rozpoznawalną marką na całym świecie. Przyszłością branży jest automatyzacja i robotyzacja – musimy podnosić produktywność i budować nowoczesne parki maszyn. Wyzwaniem, które stoi przed producentami mebli wciąż jest rynek pracy i niedostatek pracowników – mówiła Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Z kolei na dzień przed rozpoczęciem bloku wrześniowych targów, z ramienia Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego zorganizowany został Kongres Koopdrew. Konferencja była poświęcona wykorzystania drewna, jako nowoczesnego, ekologicznego i bezpiecznego materiału konstrukcyjnego. W chwili obecnej w wielu częściach świata mamy do czynienia z coraz większym wykorzystaniem drewna w budownictwie. W Polsce dopiero zaczynamy rozwój tego typu budownictwa, mamy rozpoczęty rządowy program Polskie Domy Drewniane. Wiele musimy jeszcze się nauczyć, aby dojść do takiego poziomu, jak np. w krajach skandynawskich. W jaki sposób możemy to osiągnąć? Takie pytanie postawione zostało ekspertom z krajowych i zagranicznych organizacji oraz instytucji związanych z przetwórstwem drzewnym.

W obu kongresach uczestnicy dopisali i z zainteresowaniem przysłuchiwali się wystąpieniom prelegentów.

Siła kobiet

Wydarzenie „Kobiety branży meblarskiej – Bądź inspiracją, która zmienia świat” zorganizowane zostało przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli we współpracy z Grupą MTP.  W spotkaniu, które miało na celu integrację kobiet pracujących w branży meblowej i drzewnej, wzięło udział kilkadziesiąt Pań. W rozmowie "Twoja energia może napędzić cały świat”  swoim ogromnym doświadczeniem w pracy w branży uznawanej za "typowo męską" podzieliła się z uczestniczkami Maria Wegner ze SWISS Krono. Z kolei Danuta Pawlik z Schattdecor Polska, Sylwia Oleńska z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie oraz Anna Dzierżanowska z Kuchnie Halupczok w dyskusji: #womenofpower przekazały wiele cennych uwag i swoich obserwacji wynikających z pracy w branżach zdominowanych przez Panów. - To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia taka inicjatywa integrująca kobiety pracujące w branży meblowej i drzewnej. Konieczna jest walka ze stereotypami, które wciąż są obecne w naszej kulturze. Kobietom nie brakuje umiejętności koniecznych do pracy w tzw. „męskich sektorach”. Panie mają potencjał, który może być impulsem do rozwoju całej branży. Dlatego podejmujemy działania, które mają na celu wsparcie i ułatwienie kobietom budowanie kariery w przemyśle drzewnym i meblarskim – podsumowuje Aleksandra Pawlina-Janyga, która poprowadziła spotkanie.

Znani i doceniani

Tegoroczna odsłona targów obfitowała w wiele wydarzeń: lubiana i kontynuowana strefa Drema Design, inspirująca Drema Tools, emocjonujące Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, Poligon Prezentacji Lakierniczych, Wyczarowane z Drewna, Warsztaty Parkieciarskie, Strefa Wiedzy czy zupełna nowość – Strefa Dom Drewniany. Wartymi uwagi była liczna obecność twórców internetowych – bloggerów, vloggerów i pasjonatów stolarstwa, którzy swoimi umiejętnościami dzielą się z pomocą mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, Youtube). Na targach DREMA, Furnica i Sofab 2019 można było podziwiać: Lidka i Jarka z portalu Dom i Drewno, którzy zorganizowali dwudniowe studio mobilne na żywo. Codzienne pokazy odbywały się także na stoisku firmy Felder, gdzie stacjonował Sławek i Meble Twojego Pomysłu, z kolei na ekspozycji Agencji AMK można było spotkać Przemka z Kępy Marzeń. Portal Drewno.pl zorganizował pierwsze na tak dużą skalę spotkanie digitalowych pasjonatów stolarstwa i na wydarzenie Magia Drewna do współpracy zaproszeni zostali: Alicja Solarska - Alicja w Krainie Drewna, Aneta Bukowska - Starych mebli czar, Helena Lipińska i Agnieszka Baraniok-Lipińska - Helena Majsterkuje, Adrian Hak - HK, Jacek Boborycki i Roman Szosler - Milion Pomysłów na Minutę, Filip Stanowski - Galeria Sztuki Stara Praga & Pracownia Renowacji Mebli Dawnych, Łukasz Giergasz - Stolarnia 5m2, Maciej Kupś i Waldemar Sokalski - Rob in Wood, Mariusz Lipniacki, Mariusz Siwy - Gizmo Garaż, Mateusz Ignacak - Młody Stolarz, Mateusz Wudecki, Paweł Żurowski - Pan Fleks, Rafał Olearczuk - Olo76, Robert Wyskiel, Tomasz Magaj.

Zapraszamy za rok!

- Przemysł drzewny i meblarski ulega ciągłym transformacjom i stoją przed nim niemałe wyzwania. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniły się nie tylko zasady produkcji, ale i oczekiwania klientów. Zagrożeniem dla sektora są również kurczące się zasoby surowca oraz problemy kadrowe. Czy innowacje mogą być odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku? Tak – jeśli pozwolą na oszczędność materiałów, stosowanie zrównoważonej produkcji i produkowanie mebli „szytych na miarę” wymagającego klienta. Przekonać się o tym mogli uczestnicy bloku targów DREMA, Furnica i Sofab 2019. Podczas tegorocznej edycji w Poznaniu zaprezentowana została kompleksowa oferta dla przemysłu drzewnego i meblarskiego - od surowców, materiałów i komponentów do prekursorskich maszyn i urządzeń do produkcji mebli – podkreśla Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów. – A jak będzie się kształtować przyszłość branży drzewnej i meblarskiej? Tę kwestię będziemy rozpatrywać podczas kolejnej edycji targów, na którą już serdecznie zapraszam. Warto również odwiedzić targi DremaSilesia w Sosnowcu (17-19 kwietnia 2020).

Przyszłoroczna edycja bloku targów DREMA, Furnica i Sofab odbędzie się w dniach 8-11 września 2020 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dziękujęmy, że byliście z nami na targach DREMA 2019

Dodany: 16-09-2019

W piątek 16.09.2019 zakończyły się Targi DREMA. Dziękujemy wszystkim wystawcom za obecność, zaufanie i zaangażowanie. Dzięki Państwu Pawilon Promocji Drewna był wypełniony waszymi produktami oraz mogliśmy wspólnie nawiązywać nowe kontakty. Wszystkim odwiedzającym dziękujemy za spotkania, nowe pomysły, kierunki działań.
więcej...

W piątek 16 września 2019 zakończyła się 35 edycja targów DREMA. Dziękujemy wszystkim wystawcom za obecność, zaufanie i zaangażowanie. Dzięki Państwu Pawilon Promocji Drewna oraz pozostałe przestrzenie, były wypełnione waszymi produktami oraz mogliśmy wspólnie nawiązywać nowe kontakty. Wszystkim odwiedzającym dziękujemy za spotkania, nowe pomysły, kierunki działań.

18.37_fotobueno_DREMA_FURNICA_SOFAB_10092019__1849_.jpgnorm

18.37_fotobueno_DREMA_FURNICA_SOFAB_10092019__1863_.jpgnorm

18.37_fotobueno_DREMA_FURNICA_SOFAB_10092019__1867_.jpgnorm 18.37_fotobueno_DREMA_FURNICA_SOFAB_10092019__1894_.jpgnorm 18.43_fotobueno_DREMA_FURNICA_SOFAB_11092019__1851_.jpgnorm18.43_fotobueno_DREMA_FURNICA_SOFAB_11092019__1623_.jpgnorm

VII edycja KOOPDREWu już za nami!

Dodany: 09-09-2019

9 września 2019 r miała miejsce siódma edycja Kongresu Przemysły Drzewnego KOOPDREW, którego hasłem przewodnim było: "Buduj z drewna".
więcej...

9 września 2019 r miała miejsce siódma edycja Kongresu Przemysły Drzewnego KOOPDREW, którego hasłem przewodnim było: "Buduj z drewna".

18.44_fotobueno_MP_KOOPDREW_2019__230_.jpgnorm

Tegoroczna edycja cieszyła się dużą frekwencją (ok. 170 osób), uczestnicy dopisali i z zainteresowaniem przysłuchiwali się wystąpieniom prelegentów.

18.44_fotobueno_MP_KOOPDREW_2019__145_.jpgnorm

18.44_fotobueno_MP_KOOPDREW_2019__159_.jpgnorm

Rafał Szefler, Dyrektor Biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, tak przemawiał na otwarciu: - O programie rozwoju polskiego budownictwa drewnianego jeszcze usłyszymy. Sami Państwo wiecie, że w ostatnim czasie ten segment budownictwa mocno się rozwija. W Polsce budownictwem z drewna zajmuje się około 700 firm. Znakomita większość z nich potrafi budować szybko, i zgodnie ze sztuką. Polskie domy drewniane możemy znaleźć w wielu miejscach na świecie, głównie w Europie.

Dyrektor Biura Izby stawiał również pytania dotyczące przyszłości branży - Co stoi na przeszkodzie aby budownictwo drewniane było w Polsce tak popularne jak choćby w Skandynawii? Stereotypy na temat jakości, trwałości, czyli niewiedza. Inwestor jest przekonany, że dom z cegły jest trwalszy, bezpieczniejszy. Naszym zadaniem jest stworzenie jednakowych norm i to już się dzieje, dobrych uwarunkowań prawnych, które zachęcą do tego rodzaju budownictwa odpowiedniej promocji drewna jako trwałego, ekologicznego materiału służącego do budowy.

Padały też obietnice oraz nakreślony został kierunek rozwoju działań Izby: - Możecie być Państwo pewni że Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego dołoży wszelkich starań, aby promować drewno jako najlepszy materiał budulcowy, że drewna można stworzyć fantastyczne projekty domów, z drewna produkujemy także wyposażenie domów, podłogi, drzwi, okna, wanny, umywalki. Rok przyszły będzie stał pod znakiem intensywnej promocji budownictwa drewnianego. Usłyszycie z pewnością o wielu naszych projektach.

18.44_fotobueno_MP_KOOPDREW_2019__195_.jpgnorm

Uzupełnieniem konferencji , w ramach której wystąpiło wielu znamienitych gości, było Polsko-Białoruskie Forum Przemysłu Drzewnego. Liczna delegacja przedstawicieli najważniejszych agencji rządowych na Białorusi oraz przedstawiciele tamtejszych firm drzewnych przedstawiła, w jaki sposób polskie firmy mogą rozszerzyć współpracę z gospodarczą - zarówno w zakresie zakupu wyrobów drzewnych, jak i mozliwości inwestycyjnych w tamtejszych Wolnych Strefach Ekonomicznych.

18.44_fotobueno_MP_KOOPDREW_2019__473_.jpgnorm

Intensywne przygotowania do targów DREMA, już trwają!

Dodany: 08-09-2019

Trwa już zabudowa stoisk i domów w pawilonie nr 3. Zapraszamy do Pawilonu Promocji Drewna na targach DREMA 10-13.09.2019
więcej...

Trwa już zabudowa stoisk i domów w pawilonie nr 3. Zapraszamy do Pawilonu Promocji Drewna na targach DREMA 10-13.09.2019

69686962_2376103802602899_4078974747893825536_n

- Strefa DOM DREWNIANY w pawilonie 3 przestrzeń nr 3, gdzie swoje produkty  technologie, firmy: Sodra, Steico, Log Pol, Stowarzyszenie Dom Drewniany.

- Stoiska firm w pawilonie 3: KPPD (st. 21), Wiązary Burkietowicz (st.35), Przedstawicieli firm z Białorusi (st.41) , PIGPD (st.34), CAT (Bergerat Monnoyeur st.34 i teren otwarty st.3), Hans Hundeger (st.29), Drewnex (st.42), Poltarex (st.30), MGJ (st.36), Łąccy Kołczygłowy (st.37), Complex (st. 38), Sema Polska i Leica (st.39), Kubi (st.45), Nowigo (st.46), TIMBETER HQ (st.47, Promis Wood (st.48), Stolarstwo Wróbel (st.49), Poldan (st.50), Konar (st. 50A), Handicraft (st.51).

- Strefa DREMA DESIGN w pawilonie 3 przestrzeń nr 40, gdzie swoje rozwiązania i produkty będą przedstawiać firmy: SICO Polska, Poldan, Handicraft.

- Stoiska firm w pozostałych pawilonach: PolishStyl i KUNDIG (paw. 5 st.60), Rem-Tech (teren otwarty st.9), W-irex (teren otwarty st.10), CAT (Bergerat Monnoyeur teren otwarty st.3).

IMG-20190907-WA0019

Mimaki czyli nowe trendy w
wydrukachnatwardychpodłożach-prezentacjana na targach DREMA 2019!

Dodany: 05-09-2019

Wszystkich zainteresowanych drukiem UV w dużym formacie serdecznie zapraszamy na pokazy firmy SICO Polska g.11.00 i 14.00 w dniach 10-13.09.2019 (pawilon 3, Strefa DREMA DESIGN nr 40)- targi DREMA 2019.
więcej...

Firma SICO Polska na targach DREMA 2019, w przestrzeni Drema Design prezentować będzie płaski ploter drukujący UV LED Mimaki JFX200-2513.

Maszyna ta zapewnia możliwości rozszerzenia profesjonalnej działalności na rynku reklamy na twardych podłożach i ozdobnej grafiki.

Dostępne atramenty, w tym biały i transparentny (lakier), oferują szereg innowacyjnych możliwości drukowania na szerokiej gamie podłoży. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, zajmuje niewiele miejsca, maksymalizuje produkcyjne możliwości drukowania na standardowych płaskich podłożach przemysłowych na stole wielkości 2.5 x 1.3 m.

JFX200-2513 - najważniejsze cechy:

- Szybka produkcja z prędkościami do 25m2/godz. i 12,5m2/godz. z jednoczesnym drukiem atramentem białym

- Max. obszar zadruku: 2,5 x 1,3m

- Nowy moduł podawania atramentów, skracający proces wymiany wkładów

- Mimaki Advance Pass System - system zmniejszający efekty prążkowania

- System ograniczników - prosty sposób ustawiania podłoża

- Mimaki Circulation Technology - system chroniący biały atrament

przed sedymentacją

- Możliwość drukowania bielą w dwu warstwach na podłożach przeźroczystych i kolorowych

- W standardzie: moduł podciśnieniowy i oprogramowanie Rasterlink RIP

Organizacje branżowe krytycznie wobec proponowanych zasad sprzedaży
drewna na 2020 r.

Dodany: 02-09-2019

Pracujemy intensywnie, równolegle toczą się negocjacje z LP, sprawy LULUCF, posiedzenia grupy opracowującej nowe wskaźniki FSC, praca przy powstaniu nowych warunków technicznych na drewno, przygotowanie Kongresu KOOPDREW, Forum Gospodarcze Polska-Białoruś, Pawilon Promocji Drewna plus codzienna praca związana z funkcjonowaniem Izby. Nasze zaangażowanie przekłada się na wzrost liczby firm przyjętych do Izby. W tym roku jest to już 10 firm. Mamy ambicję, aby ten wynik znacząco poprawić. Poniżej przedstawiamy Państwu stan prac nad najważniejszymi projektami, które w tej chwili realizujemy w Izbie.
więcej...

Poznań, 30.08.2019

Szanowni Państwo,
Członkowie Izby,

Pracujemy intensywnie, równolegle toczą się negocjacje z LP, sprawy LULUCF, posiedzenia grupy opracowującej nowe wskaźniki FSC, praca przy powstaniu nowych warunków technicznych na drewno, przygotowanie Kongresu KOOPDREW, Forum Gospodarcze Polska-Białoruś, Pawilon Promocji Drewna plus codzienna praca związana z funkcjonowaniem Izby.

Nasze zaangażowanie przekłada się na wzrost liczby firm przyjętych do Izby. W tym roku jest to już 10 firm. Mamy ambicję, aby ten wynik znacząco poprawić.

Poniżej przedstawiamy Państwu stan prac nad najważniejszymi projektami, które w tej chwili realizujemy w Izbie.

Sprzedaż drewna na lata 2020/2021

Od kilku miesięcy toczą się rozmowy dotyczące zasad sprzedaży drewna na lata 2020/2021.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i i Technologii oraz Ministerstwo Środowiska zobowiązało Lasy Państwowe do konsultacji z organizacjami branżowymi proponowanych rozwiązań. Przesyłaliśmy Państwu nasze postulaty, które niestety w całości zostały odrzucone.

Przesyłamy naszą odpowiedź, zmodyfikowaną w kilku miejscach w stosunku do pierwszej propozycji, którą otrzymały wspomniane ministerstwa oraz leśnicy:

1. Podział puli dla przedsiębiorców : 90% ilości puli ofertowej sprzedawanej w Portalu Leśno-Drzewnym oferowanej raz w roku oraz 10% puli sprzedawanej w aukcjach systemowych, oferowanych dwa razy do roku.
Nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje niezmienne. Tylko taki podział daje największe szanse na stabilne planowanie oraz stwarza możliwości dalszego rozwoju małych i średnich firm drzewnych. Pula przeznaczona dla wszystkich chętnych (10%) oferowana dwa razy w roku stwarza szansę na ewentualne dokupienie brakującej masy. W dalszym ciągu nie znamy ilości drewna przeznaczonego do sprzedaży dla przemysłu na rok 2020, jednak bazując na wiedzy z lat poprzednich szacujemy, że pula 10% (ok. 4 mln3) w zupełności wystarczy na pokrycie popytu dla firm , które w ostatnim czasie zwiększyły, czy też rozpoczęły nową produkcję.

2. Historia zakupów.
Historia zakupu powinna obejmować okres pięciu lat – 2014, 2015, 2016, 2017, 2018.

Z poprzednich zapewnień Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, że zakupy drewna poklęskowego miały nie być wliczane do historii zakupów, Tak jednak się stało. Klęska z roku 2017 spowodowała ogromne straty, ale przyczyniła się także do ogromnego wzrostu historii zakupów, która nie ma pokrycia w podaży. Naszym zdaniem na klęsce nie można budować historii zakupów.

3. Kary umowne.

Po dyskusji przychylmy się do stanowiska Lasów Państwowych o podwyższeniu kar za nieodebrane drewno. Jednak naszym zdaniem ewentualna kara powinna być naliczana po zakończeniu umowy.

4. Wadium.

Jesteśmy zdania, że proponowany system sprzedaży surowca drzewnego jest szkodliwy dla małych i średnich firm drzewnych. Kwoty przedstawiane przez LP mogą dla wielu firm oznaczać konieczność zaciągnięcia kredytu bankowego, co w znaczący sposób przekłada się na wzrost ceny produktu końcowego. Proponujemy aby wadium wyliczać jako ilość kupowanego surowca x 2 zł.

5. Grupy drewna do wyliczenia wielkości zakupu.

Dziękujemy za rezygnację z łączenia grupy W z S2B iglaste. Jednocześnie prosimy, żeby wyłączyć dąb czerwony oraz drewno liściaste o obniżonej jakości z grup drewna: WDB i W liściaste. Lasy Państwowe nie odniosły się w swojej odpowiedzi do tego problemu.

6. Kryterium geografii.

Należy pozostawić kryterium geografii (15%), wraz ze zwyczajem kupieckim (15%).

Wprowadzenie kryterium geografii pozwoli na ograniczenia emisji CO2 poprzez zrównoważoną sprzedaż pozyskanego na danym terenie surowca i ograniczenia w transporcie. Zabezpieczy przetwórców drewna z danego terenu, przed brakiem możliwości zakupu (najbliżej punktu przerobu) niezbędnego do produkcji surowca. Zważywszy na niezwykle dynamicznie rozwijający się handel naszym surowcem i jego wywozem między

innymi do Chin (kilkaset kontenerów miesięcznie), firmy zajmujące się handlem będą za wszelką cenę skupowały surowiec przede wszystkim w bliskości portów przeładunkowych.

Tym samym cały przemysł zlokalizowany w pasie nadmorskim będzie cierpiał na niedobory, które będzie zmuszony transportować przez setki kilometrów, dodatkowo zwiększając wydalanie spalin.

Już dziś w okolicach Trójmiasta, Kołobrzegu, Szczecina obserwujemy powstawanie składnic surowca, który w ogromnych ilościach czeka na transport.

Brak tego kryterium będzie powodować większe rozproszenie rynku, większą ilość umów, zwiększone koszty po obu stronach, mniejszą znajomość przez LP swoich odbiorców, tym samym obniży się jakość przyszłego planowania w oparciu o potrzeby rynku producentów/przetwórców.

Dąb oraz cenne gatunki powinny zostać wyłączone z tego kryterium, które należy zastąpić kryterium zwyczaju kupieckiego.

7. Wyznaczanie cen.

Pozostajemy nadal na stanowisku, że zniesienie widełek cenowych prowadzić będzie nieuchronnie do wzrostu cen, na co nie możemy się zgodzić. Należy uwzględniać trendy cenowe na świecie, a te jednoznacznie pokazują na spadek cen surowca drzewnego. Wysokie ceny surowca spowodują, że polskie firmy staną się mniej konkurencyjne na krajowym i globalnym rynku wyrobów gotowych. Proponujemy żeby utrzymać widełki cenowe z roku 2018.

8. Kryterium oceny ofert.

W ogłaszanych przetargach przez Instytucje rządowe oraz samorządowe odchodzi się poprzez wprowadzanie zmian do przepisów aby jedynym kryterium oceny ofert była cena. Dlatego kryterium, które proponują Lasy Państwowe jest dla nas niezrozumiałe. Pozostawienie zapisu w proponowanej formie preferuje duże firmy oraz korporacje międzynarodowe, o znacznych zasobach finansowych, które mogą sobie pozwolić na zakupy drewna w cenach absolutnie nieosiągalnych dla firm o mniejszym potencjale. Może to doprowadzić do braku surowca na rynku dla małych i średnich firm, które maja ogromny wpływ na rozwój polskiej gospodarki. W dalszej konsekwencji będzie to prowadzić do zmniejszenia produkcji, następnie zwolnień pracowników, a nawet zamykania zakładów. Zapis o odrzucaniu ofert z rażąco wysoką ceną jest enigmatyczny, bardzo nieprecyzyjny i może być różnie interpretowany. Nie możemy się zgodzić na taki zapis.

Proponujemy ocenę ofert wg kryteriów:

- cena 70%
- zwyczaj kupiecki 15 %
- geografia 15%

Także i ta propozycja, przypominamy, że jest to wspólna propozycja Izby, PKN EPAL, Stowarzyszenia Przemysłu Tartacznego, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców, Izby Meblarskiej, nie znalazła uznania u leśników.

Leśnicy proponują:

· Podział puli (w dalszym ciągu nie wiemy o jakiej ilości surowca mówimy) w stosunku 80:20. Proponują wydzielenie dodatkowej puli drewna, nie wiemy czyim kosztem i jakie ilości, która byłaby dostępna po pierwszym półroczu.

· Historia zakupów liczona od stycznia 2017 do 30 czerwca 2019. Wliczane mają być zakupy drewna poklęskowego.

· Kary umowne podwyższone do 10% wartości nie odebranego drewna

· Wadium nie będzie obowiązywać przy sprzedaży portalowej, natomiast w drugim etapie ma być liczone 5 zł x ilość zakupionego drewna. Nie więcej niż 500 tysięcy złotych

· Skonto na poziomie 1% ale LP nie podjęły ostatecznej decyzji o utrzymaniu

· Ceny. W dalszym ciągu LP upierają się przy zniesieniu widełek, z jednym zastrzeżeniem, że cena rażąco wysoka ma być odrzucana (brak szczegółów na jakiej podstawie będzie to oceniane)

· Jedynym kryterium oceny ofert ma być cena.

· Drewno nie odebrane do końca roku i przesunięte na rok następny nie będzie wliczane do historii

· Będzie nowy wzór umowy

· Zasady obowiązywałby dwa lata ale umowa w układzie rocznym.

Jak łatwo zauważyć LP rezygnują całkowicie z geografii oraz zwyczaju kupieckiego. Propozycja leśników zmierza ku otwarciu rynku, o czym wprost mówił dyr. Piątek, że jeśli żądamy obniżenia cen wyjściowych to są gotowi aby kolejne zasady były oparte w całości o e-drewno.

Na ostatnim spotkaniu w Ministerstwie Przedsiębiorczości nie było nikogo z ministrów. Nikt nie pofatygował się z jakimkolwiek wyjaśnieniem. Spotkanie zakończyło się przedstawieniem naszych argumentów, leśnicy podtrzymali swoje propozycje i na tym zakończyło się spotkanie.

Na dzień dzisiejszy, jedyne czego możemy być pewni, to kompletna ignorancja rządu.

Zdecydowaliśmy o napisaniu listu do Premiera Morawieckiego (list w załączeniu), ukazał się także artykuł w Rzeczpospolitej (część ekonomiczna) https://www.rp.pl/Biznes/308259935-Na-kolizyjnym-kursie-z-Lasami-Panstwowymi.html oraz na dzień 4 października planujemy pikietę pod siedzibą Premiera. Prosimy o ewentualne zaznaczenie tej daty w Państwa kalendarzach.

Nowe wskaźniki FSC

Sprawa dotyczy przede wszystkim LP ale w przyszłości może zaważyć na Państwa relacjach handlowych. Ustalanie wskaźników, które zadowoliły by wszystkie strony, czyli przyrodników, LP, stronę ekonomiczną (Izba), stronę społeczną jest bardzo mozolne. Wpływ na takie tempo pracy ma w pierwszej kolejności postawa organizacji ekologicznych i LP. Być może do końca roku uda się uzgodnić drugie brzmienie standardu, które będzie skierowane do konsultacji, ale...

Dotychczasowe doświadczenie wskazuje na prawdopodobieństwo braku porozumienia, co może skutkować wycofaniem się LP z certyfikacji FSC. Już dziś mamy wiele obszarów z niej wyłączonych. To oznacza potencjalnie ogromne kłopoty ze sprzedażą polskich produktów na wielu rynkach zagranicznych. Istnieje także możliwość, że zacznie obowiązywać standard narzucony przez centralę FSC. Jesteśmy obecni na wszystkich spotkaniach i będziemy pracować dalej.

W październiku na zaproszenie szefów FSC będziemy gościć na forum w Pradze, gdzie przedstawimy stan prac oraz opowiemy o tym jak wygląda proces oraz potrzeba certyfikacji z punktu widzenia naszych przedsiębiorców.

Dyrektywa unijna LULUCF

W skrócie dyrektywa uzależnia pozyskanie drewna od stopnia pochłaniania dwutlenku węgla przez produkty z drewna. Im większe pochłanianie tym większe limity.

Ministerstwo Środowiska kilka miesięcy temu przedstawiła dwa scenariusze jakie miałby obowiązywać już od roku 2020.

Oba warianty zostały odrzucone. Na spotkaniu w Brukseli Komisja Europejska zakwestionowała wyliczenia i nakazała ponowne przeanalizowanie sytuacji. Przedstawiliśmy naszą analizę, która jednoznacznie wskazywała na nierealność prezentowanych założeń.

Obecnie na podstawie szacunków Ministerstwa Środowiska możemy założyć, że nastąpi spadek wysyłania do atmosfery dwutlenku węgla, zwiększy się pochłanianie i tym samym wzrost możliwości pozyskania rok do roku przez najbliższe lata wyniesie 2%.

Są to tylko i wyłącznie szacunki. Obecnie nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie zostały zlikwidowane kopalnie węgla, w planach jest budowa kolejnych elektrowni, min. w Ostrołęce.

Widoczne oznaki recesji wskazują, że musimy liczyć się ze spadkiem produkcji, także w naszej branży.

Kongres KOOPDREW oraz Polsko-Białoruskie Forum Przemysłu Drzewnego

Otrzymaliście Państwo od nas informację na temat Kongresu oraz Forum.

Bardzo serdecznie zapraszamy. Bedzie okazja do wysłuchania kilku bardzo ciekawych prelekcji na temat budownictwa drewnianego w Kanadzie i Finlandii, przedstawiony będzie program rozwoju budownictwa drewnianego, który jest firmowany przez polski rząd w ramach spółki Polskie Domy Drewniane. Zaprezentujemy dostępność surowca konstrukcyjnego w polskich lasach.

W drugiej części podczas Forum będziemy gościć oficjalnych przedstawicieli Ministerstwa Leśnictwa Republiki Białoruś, a także Ambasadora Białorusi w Polsce, przedstawicieli Wydziału Handlowego. Przyjedzie także grupa kilkudziesięciu przedstawicieli firm prywatnych, którzy są zainteresowani nawiązaniem relacji handlowych. Gościć będziemy szefów specjalnych stref ekonomicznych, oraz największych grup zakładów drzewnych. Przewidziany jest czas na rozmowy osobiste z firmami białoruskimi.

Zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Część z firm będzie również obecna podczas Targów DREMA w naszym Pawilonie Promocji Drewna.

Pawilon Promocji Drewna – Targi DREMA

Za kilka dni rozpoczyna się kolejna edycja Targów Drema i ponownie uruchamiamy Pawilon Promocji Drewna. Znajdziecie Państwo ofertę kilkunastu firm drzewnych, zapraszamy do strefy Dom Drewniany oraz do strefy gdzie będziemy prezentować nieoczywiste wyroby z drewna.

Wszystko to oraz stoisko Izby znajdziecie Państwo w pawilonie nr 3

Program wydarzeń DREMA 2019

Dodany: 01-09-2019

Program wydarzeń na targach DREMA, Furnica i Sofab 2019 zapowiada się ciekawie.
więcej...

Odwiedzając targi DREMA, Furnica i Sofab 2019 wskoczysz na wyższy poziom technologicznego zaawansowania. Formuła targów nastawiona jest na prezentację najlepszych rozwiązań dla sektora drzewnego i meblarskiego, a ekspozycja koncentruje się szczególnie na wysokiej jakości maszynach, narzędziach, urządzeniach i komponentach dla stolarzy, drzewiarzy, cieśli i meblarzy. Atutem wrześniowego spotkania profesjonalistów jest też promocja drewna i wiedzy skoncentrowanej wokół branży.

Ponad 570 wystawców, 10 pawilonów prezentujących nowości i szerokie spektrum rozwiązań z kluczowych gałęzi przemysłu obróbki drewna – to wszystko czeka na profesjonalistów, którzy w dniach 10-13 września 2019 pojawią się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podnoszeniu wiedzy i wdrażaniu dobrych praktyk sprzyjać będą warsztaty, pokazy i seminaria prowadzone przez wybitnych specjalistów. W których warto wziąć udział? Sprawdźcie sami!

 POBIERZ PROGRAM